Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč Švýcaři odmítli minarety?

Pokud jste někdy chtěli dát příklad demokratické země, použili jste Švýcarsko. Jak to tak vypadá, nadále tomu tak nebude.

29. listopadu 2009 se švýcarští voliči v referendu vyslovili pro zákaz výstavby minaretů ve své zemi.

Strhl se poprask. Politicky korektní kritika z celého světa se předhání v peskování Švýcarů za jejich rozhodnutí.

Mezi všemi vynikají především prohlášení francouzského premiéra Bernarda Kouchnera a OSN. Kouchner označil švýcarské rozhodnutí za "šok" a dodal: "je to výraz netolerance a já netoleranci nenávidím. Doufám, že Švýcaři toto rozhodnutí rychle změní." (zdroj: idnes.cz, 30.11. 2009). OSN prohlásila, že "prověří, zda je zákaz výstavby minaretů v souladu s mezinárodním právem".

Obviňovat Švýcary z netolerance je nemístné. Země, která je tradičním domovem emigrantů z nejrůznějších částí světa, která ztělesňuje významný reformační proud Jana Kalvína a která je symbolem vyváženého vztahu mezi různými světy, nemůže být nazvána netolerantní.

Veřejné mínění zareagovalo citlivě na to, o čem evropské politické elity zbaběle mlčí: Evropa se kulturně a sociálně mění.

Multikulturalismus

Slovo multikulturalismus se vlastně poprvé začalo používat v 50. letech minulého století ve Švýcarsku.

Označuje myšlenkový a politický směr, který zastává stanovisko, že v jednom demokratickém státě mohou společně žít nejen jednotlivci, ale i skupiny s různou kulturou a zdůrazňuje prospěšnost kulturní rozmanitosti pro společnost a stát.

Obhájci multikulturalismu považovali za nejvhodnější příklad své doktríny přistěhovalecké vlny do Ameriky v 19. a 20. století. To ale není pravda.

Imigranti, kteří kdysi do Ameriky přicházeli, dobrovolně přijímali tamní jazyk, ovládli jej a protože přišli hledat vlastní štěstí, dobrovolně přijali i zdejší zvyklosti. Nijak se nesnažili izolovat, asimilovali se. Nevytvářeli vlastní ghetta s vlastním výkladem zákona a průchodem svého vlastního práva.

Vstupovali do společenského života s respektem k jednomu jazyku a s úctou k existující komunitě, která je přijala. Novou zem vnímali jako svůj nový domov na jehož prosperitě závisel i jejich blahobyt.

Islámské komunity jsou v západní Evropě zdrojem dnes již obtížně řešitelných národnostních, náboženských a kulturních problémů.

Švýcaři odmítli minarety zřejmě především proto, že se podvědomě obávají těchto symbolů islámu jako předzvěsti zásadní proměny vlastního prostředí, ke kterým už mezitím došlo ve Francii, Británii, Německu nebo Nizozemí.

Evropský sociální systém

Štědrý sociální systém naučil občany západní Evropy pečlivě rozlišovat mezi tím, co jim stojí za vlastní úsilí a mezi tím, za co "nestojí ráno ani vstávat". Bohatý systém naučil evropskou generaci žít na sociálních dávkách a odpočívat v přebohaté sociální síti.

A protože některé práce prostě někdo dělat musí, západoevropská ekonomika nasála všechny, kteří chtěli zvýšit svoji životní úroveň. Ze zemí, jako bylo Turecko, Alžírsko, Egypt nebo Maroko.

Na rozdíl od přistěhovalců do Ameriky však s sebou nepřinesli touhu se asimilovat. Nepřijali zvyklosti a tradice zemí, které jim nabídly obživu.

Pokud země Evropské unie nenajdou vůli zásadně reformovat svůj sociální systém, bude nekontrolovatelný příliv imigrantů pokračovat.

Islámské plameny v Evropě

Švýcaři nám vzkázali, že neexistuje žádný multikulturní svět. Že všude tam, kde neexistuje vůle ke společnému jazyku jako prostředku k vedení diskuse a výměny názorů, nedojde ani ke sdílení společných hodnot.

Francouzský premiér si snad mohl vynutit opakování irského referenda o Lisabonské smlouvě, ale nemůže si vynutit změnu většinového názoru.

Když mu imigranti ze severní Afriky zapálili Paříž, vzkázal francouzský poslanec Phillipe de Villiers své vládě: "Vidíte. Všechny předsudky, které Francouzi vůči přistěhovalcům mají, se ukázaly pravdivé."

Autor: Ivo Strejček | středa 9.12.2009 9:25 | karma článku: 35,53 | přečteno: 2030x
  • Další články autora

Ivo Strejček

Dotace, přerozdělování, korupce

Tento text není o Davidu Rathovi, přestože z „příběhu“ onoho poslance vychází. Není totiž nijak zapotřebí komentovat nahrávky „šustění“ bankovek, při jejich přepočítávání a skládání do krabice od bot. Je zbytečné vyjadřovat své názory nad odpudivými informacemi, které každý den přicházejí a budou přicházet.

30.5.2012 v 8:10 | Karma: 22,79 | Přečteno: 1094x | Politika

Ivo Strejček

Co přivezl Nečas z Bruselu?

Výsledek jednání vrcholných představitelů EU 8.-9. prosince 2011 v Bruselu potvrdil zrychlování skryté tendence dělení EU na bloky "euro" a "ne-euro".

12.12.2011 v 9:17 | Karma: 23,48 | Přečteno: 1302x | Politika

Ivo Strejček

Dluhy: příčina či důsledek?

Kdyby se současné ekonomické problémy většiny členských zemí Evropské unie daly vyřešit výměnou jejich ministerských předsedů a vlád, bylo vše podstatně jednodušší.

2.12.2011 v 14:25 | Karma: 22,18 | Přečteno: 1217x | Ekonomika

Ivo Strejček

"Kde je Berlusconi?" zuří v Evropském parlamentu zelení

"Do Evropského parlamentu má přijet na návštěvu Silvio Berlusconi," začal svoji řeč v úvodu prvního poprázdninového zasedání této instituce ve Štrasburku předák evropských liberálů Guy Verhofstadt " a my tady nic nevíme".

13.9.2011 v 16:15 | Karma: 23,05 | Přečteno: 1455x | Politika

Ivo Strejček

Armáda potřebuje respekt, ne odvody branců

Ministr Vondra zvažuje návrat k povinným odvodům branců, protože armádě se prý nedostává některých specializovaných profesí, jako jsou počítačoví experti, letci či profesionálové z oblastí spojovací techniky .

9.9.2011 v 10:21 | Karma: 21,33 | Přečteno: 1249x | Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 69
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2903x
Autor je od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu za ODS. Jeho stránky jsou www.istrejcek.cz .Narozen 11. ledna 1962 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu University Jana Evangelisty Purkyně v Brně a stal se učitelem, vyučuje angličtinu a zároveň i překládá. V letech 1996 - 1997 byl tiskovým mluvčím předsedy vlády Václava Klause a vlády ČR. Od roku 1998 do současnosti pracuje jako člen Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou, členem městské rady byl v letech 2002 - 2005. V Evropském parlamentu působí v Hospodářském a měnovém výboru a jako náhradník v zemědělském výboru. Je členem delegace Evropského parlamentu pro spolupráci s Čínou. Je ženatý a má dvě děti, hovoří anglicky a rusky.

Seznam rubrik